Науковці розповіли, як правильно сушити волосся

Виявляється, увесь цей час ви сушите волосся неправильно. Чому це? Запитаєте ви! Відповідь дали науковці.

Ви знали, що сушити волосся природним шляхом набагато небезпечніше, ніж феном? А про те, що лягати спати із мокрою головою – значить, скоротити шлях до січення кінчиків до мінімуму?

Вчений Кембриджського університету, трихолог Тім Мур протягом кількох років досліджував процес сушіння волосся і нарешті видав докладну інструкцію, як правильно це потрібно робити.

Фото автора Andrea Piacquadio: Pexels

Чому сушити волосся без фена – шкідливо?

Доктор Мур запевняє, що «натуральна сушка» – найгірше, що ви можете зробити зі своїм волоссям. Він пояснює це так: контакт волосся із водою від перших секунд на молекулярному рівні змінює їхню структуру, до речі, не найпростішу. Кожна волосина являє собою складну конструкцію. Перш за все, вона має зовнішній захисний шар (кутикулу), що складається з кількох шарів ороговілих клітин витягнутої форми, так званих, волосяних лусочок.

Основна частина волосини – кортекс, утворений із чистого білка, каротину. Він відповідає за обсяг волосини (визначається генетично) та її колір (хімічні процеси зміни пігменту протікають саме у кортексі). Центральний елемент волосини (правда, не кожного – наприклад, його немає у пушкових волосках) – медулла, мозкову речовину, яка відповідає за теплопровідність (наші пасма нагріваються або охолоджуються залежно від температури медулли).

Що ж відбувається, коли ми миємо голову або просто намочуємо волосся? Спробуйте уявити себе всередині будинку, де протікає дах: коли йдеться про волосся, у вашій ролі виявиться кортекс, а кутикула являтиме собою черепицю, через зазори у якій волога проникає всередину. Через воду кортекс розбухає, і волосся збільшується в об’ємі. Це було б непогано, якби воно при цьому не ставало дуже крихким і практично беззахисним, адже лусочки кутикули, розм’якшившись, повністю розкриваються.

Найголовніше: чим довше ми залишаємо волосся мокрими і чим довше триває контакт із водою, тим більше воно продовжує набухати, «розтягуючи» бідну кутикулу. При цьому кожне миття із подальшим повільним висиханням раз по раз випробовує захисний шар волосини, викликаючи появу тріщин на захисному шарі. Пожалійте своє волосся, просить Тім Мур, – сушіть їх відразу після миття.

Друга страшна помилка, якої науковець радить уникати, – це лягати спати із мокрим волоссям. Так, із метою економії часу, ми часто лягаємо у ліжко щойно помивши голову. Роблячи так, можна заподіяти шевелюрі збиток, виправлення якого займе довгі місяці. У чому тут справа? Уві сні ми робимо мимовільні рухи, у тому числі, рухаємо головою по подушці теж – це тертя досить сильне і може призвести до того, що волосся стане більш тонким і ламким (загалом, це приблизно те ж саме, як якщо б ви вийшли із дому з вологим волоссям, натягнувши на них шапку).

До речі, погодні умови сильно впливають на якість сушіння: велика вологість моментально зведе всі зусилля з укладання до нуля – використовуйте термозахисний спрей для зменшення її впливу на шевелюру. Проведені доктором Муром тести показали, що наше волосся найкраще почувається взимку – у холодний ясний день при температурі нуль градусів, як би парадоксально це не лунало.

Що ж до засобів догляду, доктор напрочуд лояльний, радить орієнтуватися на середню цінову категорію. Він запевняє, що в лабораторно-польових умовах було перевірено і люксову продукція, і мас-маркет. Виявляється, «розкішні дорогі пляшки» не варті того, щоб платити за них непомірну ціну. Звісно ж, супердешеві продукти теж не зроблять ваше волосся розкішним.

Резюме: обирайте «золоту середину» – відхід від бренду середньої категорії. Однак, вирішувати все ж таки вам.

Поради, як сушити волосся по-новому – правильно і без шкоди:

  • В умовах постійного цейтноту, коли нам ледь вистачає часу вимити голову, ми намагаємося швидше взяти до рук фен. Пригальмуєте, радить доктор Мур. Спочатку потрібно акуратно підсушити волосся рушником: обернути його навколо голови, захопивши довжину волосся, і легко-легко помасажувати, щоб ввібрати основні надлишки вологи.
  • Розчісувати мокре волосся не рекомендується, але підготувати до сушіння потрібно. В жодному разі не робіть це щіткою або брашингом! Беріть у руки тільки гребінь або гребінець із великими рідкими зубцями й повільно просувайтеся від кінчиків до коренів (саме в такому – зворотному – напрямку). Якщо волосся продовжують сильно плутатися, спробуйте наступне: протягом кількох хвилин пройдіться по ним феном струменем холодного повітря і «розшаруйте» пальцями.
  • Використання термоприладів для роботи з вологим волоссям може мати для них катастрофічні наслідки. Уявіть, що відбувається з водою при максимально високих температурах: вона перетворюється на пар, який розширюється. Краплі вологи, що залишилися всередині волосся, при нагріванні у буквальному сенсі можуть спалахнути, практично спопеливши його вміст.

Порада тут тільки одна: використовуйте після сушки і перед укладанням термозахисні спреї та уникайте температур вище 21 градусів Цельсія – це надто шкодить як кольором, так і якості волосся.